Już w najbliższy piątek w Szklarskiej Porębie rozpocznie się długo wyczekiwana długodystansowa impreza – 16. Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Kolejny rok z rzędu grupa kilkuset osób podejmie próbę pokonania prawie 140- kilometrowej pętli w maksymalnie 48 godzin. Dla wielu uczestników będzie to pierwszy kontakt z tak dużym dystansem pokonywanym „na raz”. W stawce nie zabraknie także osób, które w wydarzeniu będą brały udział po raz piąty, czy nawet dziesiąty i więcej!
Zobacz też: TEST: Buty Salomon XA Pro 3D. Obuwie idealne na długi dystans?
Formuła wydarzenia od lat pozostaje ta sama. Zadaniem uczestników tej ekstremalnej imprezy długodystansowej będzie pokonanie wytyczonej w górskim terenie trasy. Ta przebiegać będzie przez Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie oraz Góry Izerskie. Po drodze startujący będą musieli zameldować się na kilkunastu punktach kontrolnych oraz pokonać ponad 5000 metrów przewyższeń. I to wszystko w nie więcej, niż dwie doby!
Dla wielu osób, będzie to kolejna długodystansowa impreza do -mówiąc kolokwialnie- zaliczenia. Nie można jednak zapomnieć o idei, jaka przyświeca jej organizacji. Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej, to przede wszystkim memoriał upamiętniający ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR. Daniel Ważyński i Mateusz Hryncewicz zginęli na służbie w Kotlinie Małego Stawu. To właśnie pierwszy z nich był inicjatorem próby obejścia górami Kotliny Jeleniogórskiej.
Zobacz też: TEST: Bukłak Source Widepack 2,0 l. Izraelski pewniak dla aktywnych!
16. Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej odbędzie się w dniach 20 – 22 września. Uczestnicy wyruszą na trasę w piątek o godzinie 12:00 ze Szklarskiej Poręby. W tym popularnym karkonoskim ośrodku zlokalizowana będzie także meta.
Jak wskazują długoterminowe prognozy pogody, nadchodzący memoriał powinien odbyć się w akompaniamencie promieni słonecznych oraz przy częściowym zachmurzeniu nieba. Na najbliższy weekend nie przewiduje się opadów, jednak z pogodą nigdy nic nie wiadomo…
Jak wynika z ankiety, którą przeprowadziliśmy w naszym wydarzeniu na Facebooku, około 20-25% uczestników tegorocznego Przejścia weźmie udział w memoriale po raz pierwszy. Specjalnie dla tych osób przygotujemy odrębny wpis ze wskazówkami i praktycznymi informacjami, który pojawi się na naszej stronie już niebawem.
Już teraz zachęcamy uczestników do zapoznania się z komunikatami od organizatorów. To ostatni dzwonek, by przeczytać te bardzo ważne informacje!
Obowiązkowe wyposażenie
Bezpieczeństwo w górach
Woda na punktach kontrolnych
Byłem pierwszy raz i dotarłem grubo ponad 48h. Nie zmęczenie ani odciski były największym przeciwnikiem, ale mapka. Nieczytelna, niedokładna z błędami! Jeśli nie szło się w grupie z kimś kto był na poprzedniej edycji, bardzo łatwo można było się zgubić.Szkoda, że organizator nie zdecydował się choćby na podstawowe oznakowanie trasy.
Ale poza tym fajna impreza, ale chyba odpuszczę następne edycje.