Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta" baza maratonów górskie wyrypy

Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta”

Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta"

45 - 70 km
9.8

Atrakcyjność trasy

10.0/10

Atmosfera

9.7/10

Organizacja

9.8/10

Opłata i pakiet startowy

9.9/10

Wyjątkowość

9.9/10
Pod wpisem istnieje możliwość ocenienia wydarzenia. Aby ocena została zapisana, konieczne jest jednoczesne dodanie komentarza.
METRYCZKA
Podstawowe informacje

Pełna nazwa: Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta”
Rodzaj wydarzenia: długodystansowy maraton pieszy
Charakter wydarzenia: przejście po wytyczonej trasie; pętla
Odbytych edycji: 5
Opłata startowa:40 zł
Limit uczestników: 500


Lokalizacja

Region: Polska, Sudety, Sudety Środkowe
Miejsce startu i mety: Głuszyca/ Łomnica
Pasma: Góry Sowie, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie


Trasa

Dystans: zmienny; zima 45-55 km, lato 60-70 km
Suma podejść: zmienna, zima ~2000 m, lato ~3000 m
Limit czasowy: zmienny
Punkty Kontrolne:  3-4
Punkt Żywieniowy: 1
Teren: znakowane szlaki turystyki pieszej; krótkie odcinki pozaszlakowe
Znakowanie: tak, na całej trasieHISTORIA
Stworzenie tego typu wydarzenia chodziło po głowach kilku osób już od dobrych paru lat. Trzeba było tylko trochę czasu i szczęścia, aby te osoby wpadły na siebie i zaczęły działać. W końcu w sierpniu 2016 roku lokalni pasjonaci gór Marcin Wiącek i Damian Zimnicki zorganizowali 1. Żyletę Sudecką. Na stracie pojawiło się niespełna 40 uczestników, którzy mieli do pokonania trasę o długości 54 kilometrów i ponad 3000 metrów podejść. Na trasę ruszyli z Wałbrzycha i znakomitą jej część przemierzyli w nocy. Wydarzenie miało charakter towarzyski, a swoją formułą zbliżone było do rajdu turystycznego.


2. Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta", Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta", baza maratonów pieszych, górskie wyrypy
Skalne Bramy w Górach Kamiennych. Uczestnicy 2. Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” na trasie.

W niedługim czasie po debiucie wydarzenia, do grona organizatorów dołączył Wojtek Wesołowski, popularyzator pieszych maratonów i bywalec górskich wyryp. Wydarzenie zyskało odświeżoną nazwę, nowe logo i kilka nowych elementów, m.in. posiłek na trasie, czy dyplomy dla uczestników. 2. Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” odbył się w lutym 2017 roku. Na trasę o długości 45 kilometrów oraz z 2500 metrów podejść wyruszyły 203 osoby. Start tym razem miał miejsce w Boguszowie-Gorcach, skąd przez Stożek Wielki, Sokołowsko, Waligórę, „Andrzejówkę”, Rogowiec i Jedlinę Zdrój uczestnicy docierali do mety na Wielkiej Sowie. Bazą wyrypy było Schronisko Turystyczne „Sowa”.


Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta", górskie wyrypy, Ruprechticki Szpiczak
Ruprechticki Szpiczak w Górach Suchych. To jedno z wielu malowniczych miejsc, które pojawia się na trasie „Sudeckiej Żylety”.

Tego samego roku, w sierpniu, odbyła się kolejna edycja „Żylety”. Organizatorzy postanowili popracować nad logistyką wydarzenia i po raz pierwszy zaprojektowana trasa przybrała postać pętli ze startem i metą przy Schronisku Turystycznym „Sowa”. Na trasie pojawiły się też Punkty Kontrolne i Punkt Żywieniowy. Łupem uczestników padły m.in. zielony szlak graniczny w Górach Suchych ze szczytem Ruprechticki Szpiczak, trudne technicznie zejście z Suchawy do Sokołowska i sztywne podejście z tejże miejscowości na Bukowiec. Łącznie do pokonania było 60 kilometrów i po raz kolejny 2500 metrów w pionie.


Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta", górskie wyrypy
Podczas letnich edycji wydarzenia, uczestnicy dużą część trasy pokonują po zmierzchu. fot. foto-adamczyk.pl

4. Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” już na długo przed rozpoczęciem cieszył się sporym zainteresowaniem. W pierwszym terminie rejestracji online 330 miejsc rozeszło się w niespełna 2,5 minuty. Był to wówczas „rekord Polski”. Marcin, Damian i Wojtek ze względu na zwiększającą się popularność „Żylety” weszli we współpracę z lokalnym Stowarzyszeniem Przyjaciół Głuszycy. Pomocna okazała się także Gmina Głuszyca z Panem burmistrzem Romanem Głodem na czele. Zupełną nowością było pojawienie się na trasie „Żylety” najwyższego szczytu Gór Wałbrszyskich – Borowej.


Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta", baza maratonów pieszych, górskie wyrypy
Odpoczynek przy platformie widokowej na Jałowcu Wielkim. W tle Borowa, fot. J. Malik

To właśnie ze względu na wspomnianą współpracę z Gminą Głuszyca, 5. Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” zorganizowany został z jeszcze większą pompą. Na stadionie w Głuszycy pojawiła się duża scena, kilka stanowisk do rejestracji przedstartowej oraz namiotów handlowych. Przed startem uczestnikom przygrywała orkiestra, a gdy organizatorzy dali sygnał do startu, kolumnę blisko pół tysiąca osób pilotował wóz strażacki na sygnale. Podczas tej edycji wyrypy -ze względu na trudne warunki pogodowe- z dalszego uczestnictwa wycofała się największa ilość osób w historii. Mimo wszystko do mety dotarły 333 osoby.


5. Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta", górskie wyrypy, maraton pieszy
5. Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta”; uczestnicy przed startem, fot. Robert Janusz

OPIS

Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” jest wydarzeniem dedykowanym piechurom. Godziny funkcjonowania Punktów kontrolnych i żywieniowych na trasie dostosowane są do średniego tempa marszu, podobnie jak ogólny limit czasowy. Co prawda na starcie pojawia się kilku biegaczy, jednak są oni świadomi faktu, że na trasie mogą liczyć wyłącznie na siebie. Areną zmagań podczas tego pieszego maratonu są Sudety Środkowe, a dokładniej Góry Kamienne, Góry Sowie oraz Góry Wałbrzyskie.


fot. Robert Janusz

Co roku organizowane są dwie edycje „Żylety” – w lutym i w sierpniu. Cechą charakterystyczną wydarzenia są liczne podejścia i zejścia, którymi najeżona jest marszruta. Zazwyczaj uczestnicy mają do pokonania łącznie od 2500- do 3500 metrów w pionie. Do tej pory nie było takiej edycji, podczas której omijano by któryś z najwyższych szczytów okolicznych pasm, a więc Wielką Sowę, Borową, czy Waligórę. Na trasie nie brakuje też „sztywnych” podejść lub ostrych zejść ze sporym nachyleniem terenu (Suchawa, Bukowiec, Ruprechticki Szpiczak). Z tego względu organizatorzy mówią o swoim wydarzeniu, że to „najostrzejszy maraton pieszy w Sudetach”. Warto podkreślić, że na każdą edycję budowana jest nowa trasa.


Wraz z pakietem startowym uczestnicy maratonu otrzymują kartę startową z mapą trasy, jej opisem oraz miejscem na pieczątki z punktów kontrolnych.

Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta”, to swego rodzaju ewenement w skali naszego kraju. Organizatorzy niezmiennie powtarzają, że wydarzenie organizowane jest „pro bono publico” (dla dobra publicznego, nie dla zysku). I faktycznie, opłata startowa jest tu wręcz śmiesznie niska i wynosi 40 złotych (standard w Polsce, to 100-160 zł). Taka kwota ma umożliwić start teoretycznie każdej zainteresowanej osobie, bez znaczenia, czy jest studentem, rencistą, czy „bezrobotnym”. W praktyce zainteresowanie „Żyletą” jest ogromne, a chętnych jest znacznie więcej, niż miejsc startowych.


Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta", maratony piesze, baza maratonów, górskie wyrypy
Ten tłum uczestników, to szczęśliwcy, którym udało się zapisać na „Żyletę”. Chętnych do podjęcia wyzwania co roku jest znacznie więcej. fot. J. Malik

„Sudecka Żyleta”, to maraton pieszy pozbawiony rywalizacji. Z tego względu nie prowadzi się tu pomiaru czasu uczestników, a co za tym idzie – nie ma klasyfikacji. Trasa wydarzenia w całości jest oznakowana za pomocą taśmy i własnego oznaczenia „Żylety”. Mimo to, uczestnicy wraz z pakietem startowym otrzymują mapę trasy z oznaczonym jej przebiegiem oraz lokalizacją najważniejszych punktów.

STATYSTYKI

5. Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” (2018) Wystartowało: 478 | Ukończyło: 333 | Frekwencja: 69%

4. Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” (2018) Wystartowało: 430 | Ukończyło: 383 | Frekwencja: 89%

3. Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” (2017) Wystartowało: 215 | Ukończyło: 170 | Frekwencja: 79%

2. Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” (2017) Wystartowało: 203 | Ukończyło: 147 | Frekwencja: 72%

1. Sudecka Żyleta (2016) Wystartowało: ~40


Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta", górskie wyrypy
fot. Robert Janusz

LINKI
Relacja z 5. Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta”
Wydarzenie 6. Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” na facebooku


Maraton Pieszy "Sudecka Żyleta"


Przeczytaj także

16 thoughts on “Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta””

 1. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  9.00

  Organizacja

  8.00

  Opłata i pakiet startowy

  8.00

  Wyjątkowość

  10.00

  Super impreza długodystansowa, w której startowaliśmy już kilkukrotnie! 🙂 Na każdą edycję budowana jest nowa trasa, charakteryzująca się dużą ilością stromych podejść i… nie mniejszą ilością zejść 😉 Po drodze zawsze wiele malowniczych miejsc, jak ruiny zamku Rogowiec, Ruprechticki Szpiczak, Wielka Sowa, Sokołowsko, czy „Kamyki”. W „Żylecie” najbardziej podoba nam się to, że jest to wyrypa organizowana przez ludzi gór i dla ludzi gór 🙂 Malkontenci oczywiście znaleźliby kilka rzeczy (tych bardziej „technicznych”), do których można się przyczepić, ale jak na maraton z tak niską opłatą startową nie mamy zastrzeżeń 🙂

 2. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  8.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  Z roku na rok coraz lepsza organizacja, cena super, trasy wymagające, atmosfera ns 8 ze względu na to iż organizatorzy tak nas poniewierają iż zazwyczaj na koniec nikomu nie chce się już ust otwierać 😁.

 3. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  Super impreza 😁 byłam na 5 Żylecie i było Mega 😍 atmosfera, ludzie, trasa wymagająca baaaardzo😍 i łzy szczęścia na mecie coś pięknego. Najlepiej zorganizowany Maraton 😊teraz wybieram się na zimową i już nie mogę się doczekać 😂😂

 4. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  Bardzo fajna imprezka. Na trasie super zrobione punkty, w górach Sowich byłam po raz pierwszy i na pewno tam wrócę, jest przepięknie 🙂

 5. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  Po raz trzeci wezmę udział w tym maratonie i powiem szczerze od kilku tygodni odliczam już dni do tego momentu. Chodzę aktywnie po górach od wielu lat, nigdy wcześniej nie startowałem w żadnym innym maratonie. Do wzięcia udziału w Żylecie od razu przekonała mnie formuła tego wydarzenia: brak rywalizacji !!! Teoretycznie także brak limitu czasowego. Po prostu jak przejdziesz jesteś bohaterem i tyle. Atmosfera przed startem, na szlaku i na linii mety fantastyczna. Organizatorzy to już osobny temat 🙂 Trzeba naprawdę mieć jaja i być dobrym człowiekiem, żeby robić tyle dobra dla innych !!! Do zobaczenia !

 6. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  9.00

  Organizacja

  9.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  9.00

  Tegoroczna 6 edycja „Żylety”była dla mnie pierwszą ale na pewno nie ostatnią!!! Rewelacyjna atmosfera, przepiękne miejsca, trasa ciężka ale taka która pozwala pokonać Ci własne słabości. Całość na duży plus 😁😁😁. Polecam

 7. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  Jestem bardzo zadowolona, że mogłam wziąść udział w Sudeckiej Zylecie, letniej edycji jak i zimowej. Polecam każdemu, kto ma ochotę zmierzyć się z samym sobą i matką naturą.

 8. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  Super wyprawa, pozostanie na długo w mojej pamięci. Wspaniała organizacja, doborowi uczestnicy. Przemili wolontariusze. Idealna atmosfera. Śmieszna cena. Ciężko znaleźć odpowiednie słowa, aby to wszystko opisać.
  W gotowości na kolejną 🙂

 9. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  9.90

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  Moja pierwsza Żyleta na dodatek zimowa. Organizacja na najwyższym poziomie a mam skale porównawcza. Cena zadziwiająco niska, punkty żywieniowe świetnie zorganizowane. Trasa oznakowana rewelacyjnie. Jedyne co to fakt, że lubię mieć gadzet w postaci medalu za ukończenie i tego mi brakowało i ta forma zapisów.

 10. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  Organizacja, obsługa, wolontariusze, punkty żywieniowe, to największe zaskoczenie na plus. Nie spodziewałam się aż tak przemiłych, pomocnych, szczęśliwych że mogą pomagać, ludzi. EWENEMENT! Wielkie brawa za to. Startuję w wielu imprezach, raczej biegowych, ale ta naprawdę przebiła wszystkie, w których brałam udział (może nawet świetnie zorganizowane biegi ślężańskie z wypasionym bufetem). Trasa bardzo atrakcyjna, były przepiękne widoki, pogoda jak na zamówienie, więc z Borowej widać było Śnieżkę, w nocy bezchmurne niebo i prawie pełnia, prawie bez wiatru, cudownie! Kto myśli, że Sudety to niskie górki, powinien spróbować trzech szczytów pod rząd 😉 Podobało mi się, że start był o 9 i można się było wyspać. Na mecie wszyscy bili brawo i czułam się jak bohater, choć przecież tylko sobie trochę pochodziłam i jeszcze tych wesołych ludzi objadłam. Marzę mieć zawsze farta przy zapisach, to była wspaniała przygoda i z chęcią ją powtórzę, dzięki 🙂

 11. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  wspaniała impreza, cudowna organizacja, niemożliwie trudna trasa – jednym słowem ocena najwyższa z możliwych.

 12. Atrakcyjność trasy

  9.90

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  9.50

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  9.70

  Bardzo trudna interwałowa trasa. Świetna atmosfera. Coraz lepsza organizacja. Daje dużo satysfakcji i uzależnienia!

 13. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  To wydarzenie to symfonia wspaniałej organizacji i ogromnego poświęcenia skorelowanego z ogromem pracy wykonanym przez organizatorów oraz wolontariuszy. Wspaniała impreza.

 14. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  9.50

  Bardzo udana impreza! Piękna trasa, ogromny wysiłek fizyczny uczestników i zaangażowanie organizatorów!

 15. Atrakcyjność trasy

  10.00

  Atmosfera

  10.00

  Organizacja

  10.00

  Opłata i pakiet startowy

  10.00

  Wyjątkowość

  10.00

  Na maratonie byłam pierwszy raz ale na pewno nie ostatni. Było meeeega. Trasa trudna a zarazem bardzo ciekawa. Polecam wszystkim. Baardzo.😀😀😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *