Perła Zachodu to zabytkowy gościniec znajdujący się w Borowym Jarze w pobliżu miasta Jelenia Góra. Ze względu na położenie w malowniczych okolicznościach przyrody oraz ciekawe zakątki w okolicy miejsce cieszy się sporą popularnością. Chętnie przychodzą tu turyści, ale i mieszkańcy Jeleniej Góry. Zapraszamy!
Spis treści
- Lokalizacja i informacje ogólne
- Perła Zachodu – kiedyś i dziś
- Trasa na Perłę Zachodu
- Dojazd do gościńca
- Pozostałe informacje praktyczne
Lokalizacja i informacje ogólne
Perła Zachodu to miejsce, które można rozpatrywać na różne sposoby. Dla niektórych to ciekawa atrakcja turystyczna z historią i ładnymi widokami dookoła. Inni gościniec traktują jako typowy lokal gastronomiczny. Weekendowe pielgrzymki do kotleta lub na zimny napój są tutaj na porządku dziennym.
Perła Zachodu położona jest w Borowym Jarze. To przełomowy fragment doliny rzeki Bóbr pomiędzy Jelenią Górą a Siedlęcinem (woj. dolnośląskie). Gościniec znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bobru oraz na krańcu Pogórza Izerskiego.
Perła Zachodu – kiedyś i dziś
Perła Zachodu powstała jako odpowiedź na narastający ruch turystyczny w Borowym Jarze. Okolica obfitująca w ciekawe skałki i punkty widokowe od dawna przyciągała turystów. Chętnie bywali tu też mieszkańcy Jeleniej Góry, dla których był to jeden z ulubionych terenów spacerowych.
Zainteresowanie okolicą wzrosło jeszcze bardziej po 1925 roku. Wówczas oddano do użytku zaporę, która przecięła koryto Bobru. W ten sposób powstało zaporowe Jezioro Modre. Już w 1927 roku na stromej skarpie nad taflą wody wzniesiono gospodę (red. Turmsteinbaude).
Przez kolejne lata obiekt prosperował bardzo dobrze aż do 1945 roku, kiedy został opuszczony i zdewastowany. Na nowo – już jako schronisko PTTK – otwarto go w 1950 roku i to właśnie wówczas otrzymał obecną nazwę.
Dziś Perła Zachodu zachował swój pierwotny wygląd. Budowla zajmuje teren nad stromą skarpą opadającą do Jeziora Modrego. Obiekt posiada sporą salę restauracyjną oraz wąski i długi taras z widokiem na wodę. W sezonie wakacyjnym po przeciwległej stronie budynku otwierany jest bar letni.
W restauracji serwowane są przede wszystkim dania kuchni polskiej. W menu znajdziemy zupy (~25 zł), mięsiwa i ryby (~40-60 zł), a także sałatki (~35 zł), przekąski (~20-30 zł), desery (~20-30 zł) oraz napoje. Dania są smaczne, jednak należy się nastawić, że w weekendy w sezonie bywa tu naprawdę tłoczno.
Dodatkowo Perła Zachodu posiada okrągłą wieżyczkę zwieńczoną galerią widokową, z której można podziwiać najbliższą okolicę. Spod gościńca można także zejść schodami nad Jezioro Modre i przespacerować się zawieszoną nad wodą kładką.
Trasa na Perłę Zachodu
W opisywane miejsce dotrzemy znakowanym szlakami turystycznymi od strony Jeleniej Góry i Siedlęcina oraz trasami pozaszlakowymi.
Jelenia Góra – szlakiem żółtym
Na szlak możemy wejść w centrum Jeleniej Góry lub z parkingu pod Wzgórzem Krzywoustego. To najprostsza trasa dojściowa do gościńca od strony Jeleniej Góry, która biegnie wzdłuż koryta rzeki Bóbr. W całości wyłożona jest asfaltem, przez co łatwo wędruje się ją także z wózkami lub rowerem.
Jelenia Góra – szlakiem zielonym
Na szlak możemy wejść w centrum Jeleniej Góry lub z parkingu pod Wzgórzem Krzywoustego. Trasa częściowo pokrywa się z przebiegiem szlaku żółtego, jednak dwa razy odchodzi od koryta rzeki Bóbr i wspina się na pobliskie wzniesienia. Trasa polecana dla pieszych turystów.
Siedlęcin – szlak żółty, czarny i zielony
Za mostem w Siedlęcinie, już na ul. Górnej spotykają się trzy trasy turystyczne, które aż do Perły Zachodu mają wspólny przebieg. Szlaki prowadzą skrajem wąskiego asfaltu wzdłuż Bobru. Trasa jest łatwa, można ją pokonać także z wózkiem. Niewątpliwą niedogodnością jest fakt, że poruszamy się drogą dojazdową do gościńca.
Spośród pozaszlakowych tras prowadzących w to miejsce od strony Jeleniej Góry, warto wymienić ścieżkę biegnącą wzdłuż rzeki Bóbr, jednak przeciwległym brzegiem niż ten ze szlakami turystycznymi. To dawna poniemiecka trasa spacerowa, która może okazać się ciekawą alternatywą dla wymienionych powyżej szlaków.
Ciekawą opcją jest też wędrówka leśnymi dróżkami przez Wzgórze Gapa.
Dojazd do gościńca
Dojazd do Perły Zachodu możliwy jest jedynie od strony Siedlęcina. Z ul. Górnej należy zjechać w wąską drogę asfaltową, którą w kilka minut dojedziemy pod gościniec.
Warto jednak wiedzieć, że pod samym obiektem jest niewiele miejsca do parkowania. W sezonie letnim wielu kierowców musi wracać do Siedlęcina, przy czym nawracanie (ze względu na zaparkowane na poboczu auta) może być utrudnione.
Pozostałe informacje praktyczne
- Wstęp na wieżyczkę widokową jest darmowy i aby na nią wejść, należy przejść przez wąski taras od strony Jeziora Modrego
- Przy Perle Zachodu przechodzi długodystansowy szlak pieszy – Szlak Zamków Piastowskich znakowany kolorem zielonym
- W gościńcu można wykupić nocleg, jednak ilość miejsc noclegowych jest niewielka. Cena w 2024 roku wraz ze śniadaniem to 150 zł za osobę w pokoju dwuosobowym
- Restauracja od poniedziałku do soboty otwarta jest w godz. 10:00 – 20:00. W niedzielę czynna jest o godzinę krócej
- Obiekt jest popularnym miejscem organizacji wesel, zatem co jakiś czas sala restauracyjna jest niedostępna dla gości z zewnątrz
Zobacz też: Szlak Zamków Piastowskich – 150 kilometrów śladami średniowiecznych warowni w Sudetach. Informacje praktyczne
Tutaj znajdziesz więcej ciekawych miejsc w Sudetach. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.