Tanwaldzki Szpiczak (Tanvaldský Špičák), to charakterystyczny szczyt w Górach Izerskich. Prawdopodobnie wielu z Was nawet go mijało z zamiarem zdobycia znacznie popularniejszego wierzchołka, jakim jest Jeszted. W sensie – jadąc pod Jeszted, bo spacerkiem to jednak jeszcze jest kawałek. W każdym razie, sporo się tu dzieje! Miejsce ma całkiem sporo do zaoferowania w kontekście turystycznym, a ja w dalszym tekście będę się tłumaczył z tej śmiałej tezy. Zapraszam!
Dołącz do grona naszych Patronów!
Śmiałej? W polskim internecie znajdziemy jedynie zdawkowe informacje na temat tytułowego Szpiczaka. Jeśli już #1 – to są to automatyczne tłumaczenia z czeskich portali. I jeśli już #2 – odnoszą się w znakomitej większości do tutejszego ośrodka narciarskiego. Swoją drogą -wg Czechów- największego w Górach Izerskich. Tymczasem, mimo że śmiało zagospodarowany turystycznie, to szczyt jak najbardziej powinien być traktowany jako atrakcja. Do konkretów!
Tanwaldzki Szpiczak (810 m n.p.m.) położony jest w Górach Izerskich pomiędzy miejscowościami Tanvald i Albrechtice. Od przejścia granicznego w Jakuszycach będzie tu jakieś 20 kilometrów. Na szczyt wiedzie kilka znakowanych tras turystycznych i tylko od nas zależy, czy chcemy wierzchołek „zaliczyć”, czy też nieco przejść się po okolicy. Zrobicie, jak zechcecie.
Tak, jak już wspomniałem, na szczycie sporo się dzieje. W jego centralnej części znajduje się kamienna wieża przyklejona do równie kamiennego budynku. Budowlę udostępniono w 1909 roku i określono ją mianem Jubileuszowej Wieży Widokowej cesarza Franciszka Józefa I. To na cześć sześciedziątej rocznicy panowania monarchy.

Zobacz też: Osada Jizerka w Górach Izerskich. Miejsce, gdzie zatrzymał się czas
Jeżeli jednak wspinanie się na wieże nie należy do Waszych ulubionych zajęć – możecie skorzystać z drugiego -a w zasadzie, to pierwszego!- punktu widokowego, jakim jest Fanterova skała. To naturalny blok skalny, na który można wejść po metalowej drabince. Na wierzchołku skały już w 1889 roku urządzono naturalny punkt widokowy ograniczony barierką. Chodzą słuchy, że to nie tylko najstarszy punkt widokowy na Tanwaldzkim Szpiczaku ale i najlepszy! Uwierzycie na słowo, czy sami sprawdzicie?



Zobacz też: Wieża widokowa na Smreku. Dobry widok na Góry Izerskie!
Dochodząc do meritum – Tanwaldzki Szpiczak, to świetne miejsce piknikowe dla całych rodzin. Dla tych, co to mają spodnie zagięte na kancik, znajdzie się wygodne miejsce w restauracji, czy w ogórdku przed nią. Bardziej wyluzowani mogą rozłożyć kocyk na zielonej trawce, której na szczycie nie brakuje. Na miejsce można dotrzeć bardziej lub mniej wymagającymi trasami, a osoby starsze, czy mające problem z poruszaniem się mogą skorzystać z kolejki krzesełkowej. Miejsce z powodzeniem można potraktować także jako przystanek podczas eksploracji pięknej okolicy.
Informacje praktyczne
- wieża widokowa otwarta jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00 (stan na 2020 rok)
- wstęp na wieżę jest płatny: bilet normalny 40 Kc, bilet ulgowy 25 Kc (dzieci od 5 do 15 roku życia, seniowrzy powyżej 65 roku życia), dzieci do 5 roku życia wstęp darmowy; bilety należy kupić w restauracji
- w Albrechticach w okolicach dolnej stacji kolejki na Tanwaldzki Szpiczak znajduje się parking samochodowy na 500 aut. W Tanwaldzie parking znajduje się w centrum miejscowości
- do miejscowości Tanwald oraz Albrechtice dojeżdżają czeskie koleje
Tanwaldzki Szpiczak – jak dotrzeć?
Szlakiem zielonym z Tanwaldu
Szlakiem niebieskim z Tanwaldu
Szlakiem zielonym z Albrechtic
Szlakiem niebieskim z Górnych Albrechtic
Klikanie w reklamy naprawdę pomaga! Klik-klik i może wpadnie Ci w oko jakaś fajna Rola-moto!Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.
Dodaj komentarz