bilet Euro-Nysa, koleje dolnośląskie, górskie wyrypy

Tanie zwiedzanie pogranicza polsko-czesko-niemieckiego, czyli bardzo udany bilet EURO-NYSA.

Już tacy jesteśmy, że nie lubimy przepłacać. Zwłaszcza, jeśli chodzi o rzeczy „ulotne”, jak choćby transport. Transport jest ważną składową każdej podróży, nie mniej, w gruncie rzeczy jest tylko narzędziem do osiągnięcia danej destynacji, czy skomunikowania między sobą punktów na naszej mapie. W ogólnym odbiorze jednodniowej wycieczki, schodzi na dalsze plany. Poniżej przedstawimy korzyści, jakie niesie bilet EURO-NYSA – jedna z taryf umożliwiająca tanie podróżowanie po Sudetach Zachodnich.Euroregion Nysa obejmuje obszary przygraniczne, znajdujące się u styku granic Polski, Czech i Niemiec. Operując nazwami z górskiej półki, należy tu wymienić Sudety Zachodnie, a więc głównie Karkonosze i Góry Izerskie, Góry Łużyckie oraz Pogórze Łużyckie. Euroregion utworzono w 1991 roku, a jego stolicami są Jelenia Góra, Liberec i Żytawa.


bilet Euro-Nysa, koleje dolnośląskie, górskie wyrypy
Euroregion Nysa na mapie. fot. Wikimedia

Euro-Nysa-Ticket, to całodzienny bilet, umożliwiający podróż na obszarze powiatów bolesławieckiego, jeleniogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego, a także Kraju Libereckiego i niemieckich powiatów – Bautzen oraz Gorlitz. U naszych południowych i zachodnich sąsiadów, bilet honorowany jest na całych wymienionych obszarach, z kolei po polskiej stronie jest to już bardziej ograniczony teren. 

Bilet obowiązuje na regionalnych liniach w pociągach Przewozów Regionalnych oraz Kolei Dolnośląskich:
– Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna
– Jelenia Góra – Lwówek Śląski – Zebrzydowa
– Lubań Śląski – Węgliniec
– Jelenia Góra – Lubań Śląski –  Zgorzelec – Gorlitz
– Gorlitz – Zgorzelec – Węgliniec – Bolesławiec

Euro-Nysa-Ticket honorowany jest także w autobusach na wszystkich regionalnych liniach PKS Bolesławiec, PKS Voyager w Lubaniu, F.H.U. Bielawa, a także na wybranych regionalnych liniach PKS Tour w Jeleniej Górze.Koszt jednoosobowego biletu wynosi 25 złotych, z kolei bilet grupowy, z którego może korzystać maksymalnie pięć osób, kosztuje 75 złotych. Istnieje możliwość zakupienia biletu rowerowego Euro-Nysa-Ticekt, który kosztuje 10 złotych. 

Bilet ważny jest do godziny 4:00 następnego dnia. W przypadku dwudniowej wycieczki (zwłaszcza po Saksonii), warto zakupić drugi bilet – na powrót. Istnieje możliwość nabycia go z dwudniowym wyprzedzeniem. Na obszarze Niemiec bilet jest już znacznie droższy i kosztuje 13 euro.


bilet Euro-Nysa, koleje dolnośląskie, górskie wyrypy
Mużakowska Kolej Leśna, to jedna z atrakcji na którą posiadacze biletu EURO-Nysa otrzymują atrakcyjną zniżkę. fot. Wikimedia

Euro-Nysa-Ticekt, to nie tylko bilet, dzięki któremu za dobrą cenę dojedziemy do danej destynacji. Posiadacze biletu mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską, m.in. w Jeleniej Górze, Bolesławcu, Libercu, Zittau, czy Bautzen. Dodatkowo, przewidziano zniżki na takie atrakcje, jak przejazd kolejką linową na szczyt Jeszted, kolejkę wąskotorową w Górach Żytawskich, czy Mużakowską Kolejkę Leśną.


bilet Euro-Nysa, koleje dolnośląskie, górskie wyrypy
Wjazd kolejką na Jeszted z biletem EURO-NYSA jest o ponad połowę tańszy, fot. Wikimedia

Zobaczmy, ile mogą zaoszczędzić posiadacze biletu Euro-Nysa na przykładzie jednodniowej wycieczki do Liberca. Bilet można zakupić w kasie PKP na dworcu w Jeleniej Górze, która będzie naszą bazą wypadową. Niech to będzie prosta wycieczka z punktami pośrednimi: Jelenia Góra – Liberec centrum – Jeszted – centrum – stare miasto – Zoo – centrum. Zakładając, że podróżuje jedna osoba, oszczędności wynoszą od 47 do 51 złotych!

Zobacz szczegółowe wyliczenia (rozwiń)
– przejazd autobusem MZK na dworzec kolejowy w Jeleniej Górze – oszczędność 3 zł
– przejazd pociągiem z Jeleniej Góry do Liberca – oszczędność 4 zł
– w innym wariancie: przejazd pociągiem z Jeleniej Góry do Jablonca nad Nysą – oszczędność 3 zł
– przejazd tramwajem X11 z Jablonca n.N. do Liberca – oszczędność 31 KC (5 zł)
– przejazd tramwajem X3 na trasie Liberec (ul. Fugnera) – Horni Hanychov (pod Jeszted) – oszczędność 31 KC (5 zł)
– przejazd kolejką linową na szczyt Jeszted – przejazd w obydwie strony kosztuje 149 KC, z biletem EURO NYSA cena wynosi 70 KC – oszczędność 79 KC (13 zł)
– przejazd autobusem na trasie Horni Hanychov – ul. Fugnera – oszczędność 31 KC (5 zł)
– przejazd tramwajem na trasie ul.Fugnera – ZOO – oszczędność 31 KC (5 zł) i z powrotem do centrum 31 KC (5 zł)
– przejazd pociągiem z Liberca do Jeleniej Góry – oszczędność 4 zł
– przejazd autobusem MZK z dworca kolejowego w dowolne miejsce w Jeleniej Górze – oszczędność 3 zł

bilet Euro-Nysa, koleje dolnośląskie, górskie wyrypy


Możliwości podczas korzystania z biletu Euro-Nysa-Ticekt jest naprawdę sporo, a atrakcji, do których można z jego pomocą dotrzeć – jeszcze więcej. Nie starczyło by miejsca, by je tu wszystkie opisać, zatem do tematu wrócimy przy okazji odrębnego wpisu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *