Czermna, to dawna wieś, obecnie stanowiąca część Kudowy Zdrój w Sudetach Środkowych. Rozgłos temu miejscu przyniosła słynna i unikatowa atrakcja turystyczna. Kaplica Czaszek – bo o niej mowa – przyciąga rocznie wielu turystów. Mało odwiedzających dzielnicę wie, że w jej górnej części znajduje się kolejna -może i mała, ale jakże urocza- atrakcja, jaką jest zabytkowa ruchoma szopka w Czermnej.
Ruchoma szopka mieści się XIX-wiecznym domu przy ulicy Kościuszki 101. Z Kudowy Zdrój można tu dojechać wąską asfaltówką lub przyjść zielonym pieszym szlakiem turystycznym. Jeżeli jesteśmy w tej okolicy pierwszy raz, po lewej stronie od drogi należy wypatrywać jasnozielonej fasady. Dobór koloru ścian tej zabytkowej chałupy wydaje się być nieprzypadkowy i chyba po prostu ma „dawać” po oczach.
>Po przekroczeniu progu domostwa, wita nas gospodarz, który prowadzi do właściwego pomieszczenia. Ruchoma szopka robi wrażenie już jako statyczny twór. Po jej uruchomieniu, kiedy do głosu dochodzą dziesiątki ruchomych figurek, liczne światełka , piszczałki i dzwonki, robi -mówiąc kolokwialnie- prawdziwą robotę! W porównaniu do bardziej znanej wambierzyckiej szopki, ta z Czermnej ujmuje swą prostotą. To taki prawdziwy ludowy handmade, nie do podrobienia!
Twórcą ruchomej szopki jest Frantisek Stepan, który swoje dzieło tworzył przez 20 lat! W tym czasie wystrugał z drewna lipowego blisko 250 figurek, rozmieszczając je w mającej prawie 4 metry długości obudowie. Szopka została podłączona do prądu w 1927 roku. Jak udało nam się dowiedzieć, przez tych kilka dekad szopka nie uległa żadnym większym awariom i jej mechanizm nadal jest w bardzo dobrym stanie!
W tym samym pomieszczeniu można obejrzeć drewniane organy, które również są dziełem Franciszka. Powstały w latach 1930 – 1938 i posiadają 270 piszczałek.
Warto podkreślić, że ruchomą szopkę można obejrzeć za symboliczne „co łaska”. Nie zapomnijcie więc po pokazie zlokalizować puszki, do której będziecie mogli wrzucić parę groszy. To właśnie dzięki zebranym środkom niezwykłe rękodzieło sztuki ludowej będzie mogło przetrwać kolejne dekady. Ruchoma szopka w Czermnej otwarta jest codziennie.
Bibliografia:
1) SGTS, t. 13 „Góry Stołowe”, red. M. Staffa