Rajd Kotliny Turoszowskiej – Podstawowe informacje
Rodzaj wydarzenia: długodystansowa impreza piesza Charakter wydarzenia: przejście po wytyczonej trasie Odbytych edycji: 1 Opłata startowa: ~50 zł Limit uczestników: 200 Organizator: Stowarzyszenie Alternatywnych Form Turystyki Sportów i Rekreacji ” Turystyka Bez Granic” – SAFTSiR „Turystyka Bez Granic”. Strona wydarzenia: profil na Facebooku
Lokalizacja
Region: Polska, woj. dolnośląskie, Obniżenie Żytawsko – Zgorzeleckie Miejsce startu i mety: Bogatynia Pasma: Góry Izerskie
Trasa
Dystans: 50-60 km Suma podejść: 1000-1500 m Limit czasowy: 16h Punkty Kontrolne: 4 Punkt Żywieniowy: 1 Teren: znakowane szlaki turystyki pieszej; krótkie odcinki pozaszlakowe Znakowanie: tak; tylko odcinki pozaszlakowe
Rajd Kotliny Turoszowskiej, to nowa długodystansowa impreza dla piechurów. Jej inicjatorami są miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu – Rafał, Piotrek, Konrad oraz Darek – działający pod banderą Stowarzyszenia Alternatywnych Form Turystyki Sportów i Rekreacji ” Turystyka Bez Granic” – SAFTSiR „Turystyka Bez Granic”. Pierwsza edyca wydarzenia miała miejsce w 2019 roku. Na 60-cio kilometrową trasę wyruszyło z Bogatyni 187 osób. Co ciekawe, marszruta przebiegała przez trzy kraje – Polskę, Czechy i Niemcy. To było pierwsze tego typu przedsięwzięcie w naszym kraju!
OPIS
Rajd Kotliny Turoszowskiej, to impreza dla piechurów, na której nie prowadzi się klasyfikacji oraz pomiaru czasu uczestników. Zadaniem startujących jest pokonanie wytyczonej w terenie trasy oraz zameldowanie się na zlokalizowane na niej punktach kontrolnych. Potwierdzenia z tych miejsc należy gromadzić na kartach startowych wydawanych podczas rejestracji.
Atmosfera na RKT jest wyśmienita, a to wszystko za sprawą organizatorów i wspierających ich wolontariuszy. Oni doskonale wiedzą, jak pozytywnie zaskoczyć uczestników. I tak, podczas pierwszej edycji wydarzenia startujący musieli pokonać przeprawą pontonową Nysę Łużycką. Zadbano także o aspekt krajoznawczy – trasa odwiedza interesujące, czy to pod względem historycznym, czy geologicznym miejsca, np. górę Guślarz, ruiny zamku Ronów i inne.
To wydarzenie otrzymało rekomendację Górskich Wyryp!
Rekomendację przyznajemy tylko sprawdzonym imprezom długodystansowym w których braliśmy udział i które wyróżniają się pod względem poziomu organizacji i przyjaznej atmosfery. Śmiało można startować!
2019 rok
Pierwsze tego typu wydarzenie w kraju, podczas którego uczestnicy odwiedzili aż trzy kraje – Polskę, Czechy i Niemcy!
WSPIERAJ
Pomóż nam utrzymać i rozwijać nasz serwis! Zostań Patronem naszego portalu i wspieraj największą stronę w polskim internecie zajmującą się tematyką długodystansowych imprez dla piechurów!
“Zeszłoroczna impreza odbyła się w czerwcu, żar lał się z nieba. W połączeniu z asfaltem i w większości nieosłoniętym terenem to dość ryzykowne, by utrzymać ten termin. A jednak. Może więc warto byłoby pomyśleć o tym, by część imprezy odbyła się w godzinach nocnych? Z drugiej strony - łazikowanie nocą po drogach asfaltowych też jest średnio bezpieczne...”
“Zeszłoroczne edycja odbywała sie w ekstremalnej temperaturze ,ciekawym pomysłem był spływ organizowany przez strażaków. Minus to duża część trasy wiodła przez utwardzonym terenem żwiry,beton ,asfaltu.pozdrawiam”