Wodospad Panczawy. Najwyższy wodospad Sudetów i Republiki Czeskiej!

Wodospady Kamieńczyka (27 m wys.), Szklarki (13 m wys.), czy Podgórnej (10 m wys.) – wszystkie posiadają wspólne cechy. Po pierwsze, lokalizacja. Położone są w Sudetach, na obszarze pasma Karkonoszy. Po drugie – każda z tych naturalnych atrakcji turystycznych przyciąga rokrocznie rzecze gapiów. Pomiędzy ochami i achami, odwiedzający chętnie fotografują się ze spienionymi strumieniami wody roztrzaskującymi się o głazy. Jest jeszcze jeden wspólny mianownik łączący ze sobą te wodospady – żaden z osobna, ani wszystkie razem nie dorównują potędze kuzynowi zza miedzy, którym jest Wodospad Panczawy.

 

Pančavský vodopád, położony jest w czeskich Karkonoszach, mniej więcej 2 kilometry na południe od Łabskiego Szczytu i blisko 1 kilometr od Labskiej boudy. Jego lokalizacja „na grzbiecie” sprawia, że w przeciwieństwie do wymienionych we wstępie polskich wodospadów, ten nie jest tak masowo oblegany. W moim głębokim przekonaniu, fakt ten ma znaczący udział w odbiorze zastanego obrazka. Cisza, spokój, kontemplacja. Warto wspomnieć, że punkt widokowy zlokalizowany przy górnym progu wodospadu, daje możliwość skonsumowania jednej z najwspanialszych panoram w Karkonoszach.

Co stanowi o wyjątkowości Wodospadu? Przede wszystkim wielkość. Jest potrójnym rekordzistą – Karkonoszy, Sudetów oraz całej Republiki Czeskiej. Posiada 148 metrów wysokości, a łącznie, sumując wszystkie kaskady, spada Pančavską Jamą na 250 metrów w dół! W ten sposób wody Pančavy trafiają do Doliny Łaby (Labsky Dul), tworząc pierwszy prawobrzeżny dopływ największej czeskiej rzeki. I pomyśleć, że meandrujące tu cieniutką nitką wody Łaby, mającej swój początek właśnie w Karkonoszach, ujdą do Morza Północnego dopiero za 1165 kilometrów.

 

Jak dotrzeć do Wod. Panczawy? Dróg dojściowych oraz znakowanych szlaków, którymi możemy do niego dojść , jest naprawdę sporo. Poniżej przedstawię najprostsze, ale i atrakcyjne pod względem widokowym warianty z najbliżej położonego ośrodka turystycznego – Szklarskiej Poręby.

Wariant 1: od samego centrum miejscowości poruszamy się za czerwonymi znakami należącymi do Głównego Szlaku Sudeckiego. Po drodze mijamy Wodospad Kamieńczyka, Halę Szrenicką i samą Szrenicę. Dotychczasowa droga powinna nam zająć około 1,5h marszu. Nie zmieniając szlaku, po prawej stronie mijamy Trzy Świnki, a niedługo później przechodzimy przez kulminację Twarożnika. Po kolejnych 30 minutach wędrówki, osiągamy krzyżówkę szlaków. W lewo odchodzi zimowy szlak do Schroniska „Pod Łabskim Szczytem”, my natomiast kierujemy się w prawo, na południe. Za żółtymi znakami docieramy do Źródła Łaby. Teraz wchodzimy na mający tu swój początek czerwony szlak. Po kwadransie po lewej stronie mijamy Labską boudę, a kolejny kwadrans marszu doprowadzi nas do destynacji naszej wędrówki.

Wariant 2: z centrum ruszamy za żółtymi znakami, mijamy po drodze Muzeum Mineralogiczne i tym samym opuszczamy zwartą zabudowę kurortu. Po około 1,5h docieramy do Schroniska „Pod Łabskim Szczytem”. Nie zmieniając szlaku, idziemy zboczami Łabskiego Szczytu, by w końcu dotrzeć nad Śnieżne Kotły. Tu przekraczamy granicę i w dalszym ciągu za żółtymi znakami docieramy do Labskiej boudy. Zmieniamy szlak na czerwony i po około kwadransie docieramy do górnego progu wodospadu.

Warianty można stosować zamiennie, jako trasę dojściową oraz powrotną : )

Zdjęcia: J. Gabryjaniak

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *