Maratony piesze, a ekwipunek. Kijki trekkingowe.

Rozpoczynając przygodę z długodystansowymi maratonami pieszymi, nie sposób nie natknąć się na liczne dylematy dotyczące ubioru i wyposażenia. Im bardziej zagłębimy się w temat przygotowań, tym więcej znaków zapytania wygeneruje nasz umysł. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które powinny rozwiać przynajmniej część wątpliwości. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy ludźmi i z natury różnimy się między sobą. Nasze preferencje, predyspozycje oraz doświadczenia, z czasem pozwolą wypracować własny styl i rozwiązania sprawdzone w terenie, ale przede wszystkim odpowiednie dla naszego organizmu. Dziś o obowiązkowym ekwipunku każdego długodystansowca, jakim są kijki trekkingowe.


KIJKI TREKKINGOWE
Kijki turystyczne stają się co raz bardziej popularne w różnych aktywnościach podejmowanych na terenach górskich. O ile podczas krótkich wypadów nie są konieczne, na górskich maratonach mogą okazać się nieodłącznym wyposażeniem.


ZALETY
Podczas podejść i zejść odciążają nogi, głównie kolana, przez co idzie się sprawniej i przyjemniej. Z kolei idąc po płaskim terenie, pozwolą znacznie zwiększyć tempo marszu. Dodatkowo, będą nieocenionym wsparciem na trudniejszych technicznie odcinkach (błoto, skały, duże nachylenia, ekspozycja) dając nam potrzebną stabilizację.


CECHY
Jeśli chodzi o dobór kijków, ważne, aby te były w miarę lekkie. Większość produktów z tej kategorii wytwarzanych jest z różnych stopów aluminium i ten materiał w zupełności sprawdzi się na trasie górskiego maratonu.

Dostępne na rynku modele składają się z różnej ilości segmentów, od dwóch w przypadku kijków bardziej sztywnych, po cztery w modelach zajmujących podczas transportu najmniej miejsca. Największy wybór mamy wśród modeli zbudowanych z trzech części, które zazwyczaj wypadają najlepiej również pod względem cenowym.

Uchwyty w kijkach mogą być wykonane z różnych materiałów. W przypadku długiego marszu, rączki gumowe lub plastykowe nie będą najlepszym rozwiązaniem. Osobiście polecam uchwyty wykonane z korka lub z różnego rodzaju pianek, które będą chłonęły pot. Dzięki temu kijki zawsze będą pewnie spoczywały w dłoniach.

Zazwyczaj w zestawie z kijkami znajdują się talerzyki. Te mniejsze, przeznaczone na cieplejszą część roku, warto nakręcić na rurki. Dzięki temu, kijki nie będą się klinowały w skalnych szczelinach i innych czyhających na wyrypowiczów pułapkach.

Możemy wyróżnić dwa systemy blokowania poszczególnych segmentów kijka. W dużym uproszczeniu, są to systemy wewnętrzny i zewnętrzny. Bardziej funkcjonalne i mniej inwazyjne wydaje się być blokowanie za pomocą zawleczek znajdujących się na zewnętrznej stronie rurki.


PODSUMOWANIE
Kijki turystyczne powinny stanowić nieodzowny element wyposażenia osoby biorącej udział w długodystansowej wyrypie. Odciążają mięśnie, stawy i kręgosłup oraz pozwalają na zwiększenie tempa marszu. Są przydatne zarówno na podejściach, zejściach, jak i na bardziej płaskich odcinkach. Jako dodatkowe punkty podparcia naszego ciała, pełnią również istotną funkcję przy jego stabilizacji na trudniejszych technicznie odcinkach trasy.  


Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *